בדידות

הערה: מדענים בארה״ב הגיעו למסקנה, שבדידות ובידוד חברתי מהווים בעיה לאומית: 42,6 מיליון אמריקאים בוגרים מעל גיל 45, סובלים מבדידות כרונית. מתוצאות המפקד עולה שיותר מרבע מהאוכלוסייה חיה בבדידות, ויותר ממחצית האזרחים אינם נשואים.

התייחסותי: זהו מצב טבעי בכל המדינות המפותחות וכל המדינות מתקדמות לקראתו, גם מדינות אירופה, רוסיה ובקרוב גם סין. לא מדובר בבעיה לאומית, אלא זוהי תוצאה של האגו המתפתח, שבכל עם מתפתח במידה שונה ולכיוונים שונים.

שאלה: האם יש פה חוקיות מסוימת?
תשובתי: כן וודאי, אלה הן 70 אומות העולם, שהם 70 שורשים רוחניים, אך באופן כללי המגמה זהה אצל כולן. באפריקה למשל, הילודה כיום בשיאה, אך זה עומד להשתנות ולהגיע לאותה צורה כמו בכל מקום. האדם לא ירצה להשקיע בכלום גם לא בילדים, האגו "סוגר" את האדם בתוך עצמו, אוטם אותו בוואקום, כך שהוא לא רוצה יותר כלום, חוץ מפיצה, קולה ומחשב על איזה אי בודד.

שאלה: וזאת למרות שהוא יודע שהבדידות גורמת למחלות, ייסורים ואף לדיכאון?

תשובתי: האגו "מספר" לנו שהכול שטויות, שילדים גורמים לייסורים ולמחלות יותר מאשר הבדידות, ולכן יותר ויותר בני אדם אינם רוצים להתחתן או ללדת ילדים, ובמקרה הטוב הם מביאים לעולם ילד אחד או שניים, זה תלוי בחברה אליה הם משתייכים.
הערה: כלומר, האגו דיכא אפילו את האינסטינקט העתיק ביותר בעולם, האינסטינקט האימהי?
התייחסותי: זה הולך ומתפשט בכל מקום, אפילו בישראל ובקרב דתיים. במדינות רבות בעולם זה המצב כבר מזמן.

שאלה: מה צפוי לנו בעתיד?
תשובתי: אנחנו מתקדמים לקראת ״הכרת הרע״. בסוף כולנו נגיע לכך, אך תחילה עלינו לשקוע במצבים הרעים, ליהנות מהם ולהצהיר שטוב לנו בהם: "אנחנו חופשיים! אנחנו לא חייבים שום דבר לאף אחד ושאף אחד לא יטריד אותנו! אנחנו מצפצפים על הכל!״. כל אחד מקבל קצבה כלשהי שמספיקה לו כדי לחיות לבד, להיסגר בפינה שלו ולצרוך רק את המינימום ההכרחי לקיומו, זה הכול!

כתוצאה מכך, האדם יתחיל להבין את הסופיות שלו, אלא שזה לא עולה בקנה אחד עם התפתחות החברה. החברה אינה זקוקה לאנשים כאלה. העולם אינו סובל ממחסור בכוח עבודה, הוא קיים בשפע, האנושות מונה כשמונה מיליארד בני אדם, בעוד שיש צורך בפחות ממיליארד אחד כדי לספק את כל צרכי החברה, כל היתר גורמים רק לזיהום פני כדור הארץ.

שאלה: מה יהיה בסופנו?
תשובתי: תכנית ההתפתחות מכוונת לכך שהילודה תפחת בהדרגה.

שאלה: מתי יתרחש המצב של הכרת הרע?
תשובתי: זה מתרחש בתוך האדם, ולא מכוחן של תמורות חברתיות גדולות. השבירה והמפנה עלולים להתרחש כתוצאה ממלחמה, אך זה אינו מהלך טבעי. התפתחות טבעית מתרחשת כאשר האדם לומד את האגו שלו ומרגיש אותו בתוכו. הוא מתחיל להרגיש פתאום את דרגת ההתפתחות הבאה של האגו, שמגלה לו את דרגת הקיום החדשה הבאה, שמעל החומר.

האדם מבין, על אף שאין לו תפיסה בזה, שכל הטוב נמצא בדרגת קיום זו, ושכל מה שהתרחש בעולמנו במשך מיליארדי שנות קיומו, היה רק הכנה לקראת הדרגה הבאה, אך לו אין כל שייכות לדרגת קיום זו.

הערה: זוהי טרגדיה ממש!
התייחסותי: אנחנו עוד נרגיש את הטרגדיה. על פניו נדמה לנו שזה לא נורא, שנעבור את זה בשלום, הרי יש לנו מה לאכול ובמה להעסיק את עצמנו, בעבודה ובשעות הפנאי, כדורגל, דיג וכל מה שנרצה, אבל כל זה לא ימשך לעד. הדרגה האגואיסטית הבאה תעלה בתוכנו ונרצה להבין את מטרת הקיום, את מחשבת הבריאה, לעלות גבוה יותר מהטבע הנוכחי לדרגה הבאה, לטבע הרוחני, שאינו תחום במגבלות הארציות האגואיסטיות שלנו, אך עם זאת יוכל להתקיים בהן. זו תהיה זעקה גדולה של האנושות על פני האדמה!

שאלה: זוהי מלאכת הבורא?
תשובתי: כן. זמן הכרת הרע הוא מצב נפלא. אין זה משנה מה יהיה מעבר לתקופת מעבר זו או כיצד היא תיפתר, אלא איך האנשים יתחילו להבין אותה, ועם זאת לתפוס שזה לא הוכן עבורם.

הערה: זה מפחיד לחשוב שיש אושר שאינו מיועד לי.
התייחסותי: נכון. אני מבין, תופס, רואה וחש בזה, אבל זה לא שלי.

שאלה: האם צריכה להיות כאן פעולה כלשהי מצד האדם?
תשובתי: לא, עליו פשוט להגיע להכרת הרע של הטבע שלו. בהמשך הוא יהיה מוכן ״לתלוש את עצמו מתוך הגוף שלו״ במלוא מובן המילה, כלומר למצוא את הכוח החיצוני, שיעזור לו לפרוץ החוצה מתוך עצמו. זהו כמובן מצב נפלא!
שאלה: כלומר האטימות של האדם היום, תתחלף בכך שהוא יוכל לשמוע פתאום?

תשובתי: כן, הוא ימצא את האיזון הזה ביציאה מתוך עצמו. האדם יבין שזו האפשרות היחידה עבורו והוא יהיה מוכן לכל. הדקה הבאה לא תהיה חשובה לו, אלא הרגע הנוכחי בלבד קיים, כמו במחזה ״פאוסט״.
מתוך תכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן" 10.8.2017

 

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ygpgJ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest