דף הבית / אקטואליה / ארה"ב ידידתינו?

ארה"ב ידידתינו?

שאלה: ראש הממשלה דוד בן גוריון אמר לשגריר האמריקאי במאי 1948, "אם היהודים היו מחכים לארה"ב או לאו"ם, הם כבר מזמן היו נכחדים". ספר חדש שיצא עכשיו בשם "הרגע של ישראל" של ההיסטוריון ג'פרי הרף, מראה שההתנגדות של הממשל האמריקאי להקמת מדינת ישראל הייתה עמוקה ביותר.

האמריקאים חששו שאם תקום מדינת ישראל, היא תהיה מדינת גזע תיאולוגית המפלה אנשים על בסיס דת ומוצא. גם ה-CIA לא תמך בהקמת מדינת ישראל, והאמין שתגובת העולם הערבי היא הגורם החשוב ביותר בקביעת היציבות במזרח התיכון. ושהתפתחות פרו-ציונית בפלסטין תסכן באופן מהותי את האינטרסים האסטרטגים והמסחריים של ארה"ב באזור. פרופ' הרף מסביר שמבחינת הממשל האמריקאי, מחנות ההשמדה ותאי הגזים כלל לא היו חלק ממערך השיקולים הלאומי. איך אתה רואה את היחס של ארה"ב כלפי ישראל לאורך השנים?

תשובתי: אני רואה שהיחס האמריקאי לישראל מאוד פרגמטי. מה שטוב לאמריקה זה מה שצריך להיות כאן, ולא שום דבר אחר. האמריקאים לא יסתכלו על טובת ישראל אלא רק במה שטוב להם, זה היה כך בעבר וזה כך עד היום. ודאי שהיום, כשמדינת ישראל מצוידת בנשק אטומי והיא גם מעצמת היי-טק, אז ודאי שמתחשבים בה, אבל זו התחשבות כמו בכל גורם זר. אין שום יחסים מיוחדים בין ארה"ב לישראל.

שאלה: למה נוצרה בקרב ישראלים התחושה שארה"ב היא ידידתנו הגדולה?

תשובתי: כי היה כדאי שהאוכלוסייה כאן ובכל העולם יחשבו כך, כי יש כאלה שיתחשבו בזה, אבל באמת שאין בזה כלום. ברגע שלא יצטרכו אותנו, האמריקאים יעיפו אותנו בבעיטה כמה שיותר רחוק מהם.

 

מתוך ישיבת כתבים, 12.6.2022

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/a9zLh

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest