דף הבית / אהבה / אלטרואיסטים אגואיסטים

אלטרואיסטים אגואיסטים

הערה: מדענים קבעו שהאגואיסטים הגדולים ביותר הם האלטרואיסטים, זה הוכח גם ברמה הנוירולוגית וגם ברמה הכלכלית. קיים אפילו מושג של "עונש אלטרואיסטי", כאשר אנחנו מענישים את אלה שמזיקים לחברה, אלה שאינם גורמים לבני אדם אושר, פוגעים בחופש שלנו, אנחנו מקבלים מזה הנאה וכתוצאה מכך האגו שלנו גדל יותר ויותר.

תשובתי: בוודאי. אנחנו יכולים "לקנות" אדם אם ניתן לו מתנות, נשרת אותו, נגלה כלפיו אהבה. באופן כזה הוא יקבל מאיתנו מילויים כל הזמן, יהנה ויתרגל לתענוגים, באופן כזה אנחנו מקרבים אותו אלינו. בעיקרון, זוהי העבודה הנשית, כאשר אשה מעניקה תמיכה ודאגה לגבר, הוא מרגיש אותה כפונקציה אימהית ונזקק לה.

אני לא רואה בכך שום דבר רע, כך אנחנו, האגואיסטים, מתָקשרים בינינו. אם לא הייתי זקוק למישהו, אז בכלל לא הייתי שם לב לעובדה שהוא עומד לידי. אני תמיד מבחין רק במה שאני צריך, במה שאני יכול לקבל ממנו תועלת וגם להיפך, במה שמפריע ומאיים עליי. כלומר, אנחנו מבחינים בכל מה שמשפיע על הרצון שלנו במובן השלילי או החיובי.

האגו הגבוה ביותר, הוא באמת האגו האלטרואיסטי. זהו אגו מתוחכם ומפותח. כאשר אני מבין, שלאחר כל מעשה פשוט, טוב, כמו לעזור לחיה קטנה או לטפל בתינוק, אני בהדרגה "מאלף" אותו, או שאני מרמה אותו בצורה כזו שאני ממלא את רצונו, כך שהוא כבר לא יכול בלי המילוי שלי, ובכך אני מעורר בו תגובה מסוימת כלפיי והוא מרגיש חייב לי.

שאלה: אם נראה עכשיו מאחורי כל מעשה רק את האגו, למה זה יוביל?

תשובתי: לשום דבר. זוהי בחינה רצינית של האגו, שמבינה כיצד לעבוד עם בני אדם אחרים, שגם הם אגואיסטים, שאם תתייחס אליהם בצורה אלטרואיסטית, אתה "תקנה אותם", ולא תצטרך לנהל אותם בשיטות כוחניות, אלא מספיק פשוט להתייחס אליהם בצורה טובה.

זו אותה תועלת אגואיסטית, רק שהיא כבר בדרגה גבוהה יותר, וכפי שרואים זאת כיום המדענים, כך גם כלל בני האדם יראו, שזה בסך הכול אותו אגואיזם. בדומה לקשר בין אמא לילד, אמא אוהבת את הילדים שלה באהבה אנושית רגילה ונותנת להם הכול, כתוצאה מכך, היא זקוקה להם והם זקוקים לה.

הערה: אבל בני האדם בטוחים שאהבה אימהית זו אהבה אלטרואיסטית אמיתית.

תשובתי: עלינו להסתכל על החיים קצת יותר ברצינות. אני מקדם בברכה, מכבד, וגם אוהב את אמא שלי שעודנה בחיים, אני יודע כיצד אני מתייחס אליה, כיצד צריך להתייחס, וכיצד היא מתייחסת אליי. אולם, צריך להבין, שהטבע הוא שמעורר בנו את הרגש הזה, ולא האדם עצמו מתחנך להיות כזה בתוכו. בזה ההבדל.

חשוב להבין שהאדם פועל לפי חוק הטבע שמעורר אותו באופן כזה, ולכן הוא "רץ" אחרי אוכל מין, משפחה ואהבה כלפי ההורים. זה יהיה אחרת, אם הוא יעשה זאת בניגוד לאגו שלו, אם הוא יתחנך מרצונו כדי להגיע ליחסים חדשים לגמרי כלפי כל מה שקיים מחוצה לו, סביבו, הדומם, הצומח, החי ובני האדם. ואז, כל השינוי שיחול בתוכו מרצונו, כתוצאה מהחינוך בניגוד לטבע האגואיסטי, אינסטינקטיבי ההתחלתי שלו, שינוי שנעשה בכוח מתוך מאמץ, ייחשב להישג שלו, ובכך הוא יוכל להתגאות.

בתוכנו מתפתחות "רשימות אגואיסטיות", אלה הם רישומי מידע שמוכתבים לנו, ועלינו להתעלות מעל לעצמי שלנו, כדי להשיג את המצב הגבוה יותר, האגואיסטי. איך עוד אני יכול להבין את המצב הבא, אם הוא לא יצטייר בי בצורה אגואיסטית? באופן כזה אני מרגיש אותו, "רוצה!". אני רוצה לא רק את העולם הזה, אני רוצה גם את העולם העליון, העתידי, שמעל המוות ומעל הכול. אני רוצה לראות את הכול, לשלוט בהכול, להבין ולהרגיש הכול.

ואז אני מוכן לשמוע מה חכמת הקבלה אומרת לי וגם עוזרת לי מכאן והלאה. העזרה הזאת ניתנת לי כדי שאוכל לפעול בניגוד לטבע שלי, ואז אני מתהפך בתוכי וכבר מתחיל לחשוב בצורה אחרת, לא בכוונה של קבלה אלא בכוונה של השפעה, לא בדאגה לעצמי אלא בדאגה לאחרים.

במצב הזה אני מרגיש מנוחה, מילוי ואני כבר משתוקק אליו. זה שונה לחלוטין מאהבה של אמא כלפי הילד שלה. אצלה זו אהבה אינסטינקטיבית, שבאמצעותה היא ממלאה את עצמה, ואילו כאן, אני ממלא את האחרים, ולא את הילד שלי, שאליו יש לי רגש אישי אנושי משותף, אלא אנשים זרים לגמרי, שאפילו מנוגדים אליי ודוחים אותי. כך נגיע למימוש התודעה הקבלית. אמנם זו יגיעה רבה, אבל אנחנו נצליח.

, 4.3.2016"חדשות עם מיכאל ליטמן" מתוך תוכנית הטלוויזיה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/5IBhx

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest