דף הבית / חינוך, ילדים / אלוקים בודד?

אלוקים בודד?

אלוהים בודד?אין כמו שאלות של ילדים. ביום חמישי האחרון, אל התוכנית "שאל את המקובל" צלצלה טל, ילדה בת 6, וביקשה לדעת אם אלוקים בודד.
עניתי לה שכן. כך כתוב, שאלוקים יושב בארמון שלו הנמצא בראש הר גבוה, ובארמונו הוא בודד, מחכה עד שנבוא אליו.
סיפרתי על כך בספרי "הקוסם", שמבוסס על משל של בעל הסולם. מוסבר שם איך אנו יכולים להגיע לאלוקים, לַמה ברא אותנו ומדוע בינתיים הוא נשאר בודד ומחכה שנגיע אליו.
בדרך לארמון, יש הר גדול שעליו צריך האדם הקטן לטפס, בכדי להגיע אל מלך העולם. בארמון מחכה לו אלוקים, ועצוב לו מאוד להיות לבד. כשהאדם מגיע, אלוקים פותח לו את הדלת ואומר: "כמה שחיכיתי לך! סוף סוף הגעת!", ואז טוב להם.
טל, הוא מחכה לך.

(מתוך התוכנית שאל את המקובל מה- 13.3.08. לצפייה בתוכנית המלאה)

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/kyi7h

8 comments

 1. דימה מחיפה

  שאלות ותשובות של ילדים הכי טובות 🙂

 2. אלוהים לא בודד איך יהיה בודד שיש ככ הרבה מלאכים סביבו?
  אולי לאדם שמרוחק ואינו מוצא את האלוהים בתוכו יש מחשבה שאלוהים בודד זאת אשלייה…אלוהים אף פעם לא בודד יש לו הכל וגם לה… אין שום חיסרון אז תתעוררו אולי זה נשמע נחמד באגדות ובסיפורים שכביכול הם יושבים ומחכים לכם שתבואו אולי זה מנחם אתכם לדעת שאתם לא הסובלים היחידים אולי גם אלוהים סובל…באמת יש להם מלא חיות מחמד עצים פורחים ועצי פרי מדברים מים זורמים מוסיקה המלך אוהב את המלכה וההיפך אלוהים ואלוהימה חיים בארמון באושר ועושר עד עצם היום הזה…והבן

  חחח

 3. מרגש עד עומק הנשמה.

 4. אם אלהים ברא אותנו מתוך בדידות, זה מעיד על אגואיזם שלו שחיפש מישהו שימלא את הבדידות שלו…..יוצא מכל שהקב"ה משתמש בנו לצורך מילוי הצורך שלו…..איך יכול להיות דבר כזה שלאינסוף המושלם  יש בדידות ? לא מסתדר לי….אשמח להסברים…..

 5. האם אפשר לגרום אושר לקב"ה גם מתחת למחסום ?

 6. אסתר המלכה:)

  מאי……….זה סיפור לילדים:)

  עם כל הכבוד, הרב לייטמן היה צריך לרדת ל'שפהש להם על מנת להסביר להם את המתרחש בעולם הרוחני:)

  את מבינה את זה נכון?

  בכתבי ה'גדולים' (תלמוד עשר הספירות למשל) מפורט כל דבר, סיבה ומסובב, מדוע כך ומדוע כך,……….

   אם עוד לא התחלת לקרוא, מציעה לך להתחיל ולהחכים:)

 7. יש שאלות חסרות משמעות, כי שכלנו מוגבל למרחב תלת ממדי, כמו למשל, האם יכול הא' לברוא אבן כל כך כבדה עד כדי כך שהוא לא יצליח להזיז אותה? גם השאלה על בדידות הא' נכנסת לקטגוריה זו, לכן כל תשובה כאן אפשרית, ואין לה משמעות של תשובה אמתית או לא, לא?

 8. לפי הרמב"ם, "והלכת בדרכיו" (דברים כח, ט) כך לימדו בפירוש מצוה זו: מה הוא נקרא חנון, אף אתה היה חנון; מה הוא נקרא רחום, אף אתה היה רחום; מה הוא נקרא קדוש, אף אתה היה קדוש. ועל דרך זו קראו הנביאים לאל בכל אותן הכינויים, ארך אפיים ורב חסד צדיק וישר תמים גיבור וחזק וכיוצא בהן, להודיע שאלו דרכים טובים וישרים הם, וחייב אדם להנהיג עצמו בהן ולהידמות כפי כוחו", יוצא מכאן, ששאלת הבדידות איננה רלוונטית לקב"ה, ובכל זאת, מסוגיית הבדידות מתבקשת השאלה, האם הוא שב אלינו? שנאמר, "שובנו א' ישענו", או אנו שבים אליו? שנאמר, "שובו אלי ואשובה אליכם," וכן גם "שובה ישראל עד ד' א', יוצא מכאן, שמצות התשובה מתבקשת משאלת הילדה, שנאמר, "השיבנו ד' אליך ונשובה", והשם יתברך יסייענו על מעשי רצונו, ויאיר עיננו במאור תורתו, ויהיו כל מעשינו לשם שמיים, אמן

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest