דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / איפה הדמוקרטיה?

איפה הדמוקרטיה?

שאלה: הבורא מגביל את החופש שלי בהתאם לחוקי הטבע. אבל מה אם אני לא רוצה את זה? הרי הוא לא שאל אותי. איפה פה הדמוקרטיה?

תשובתי: באמת, הבורא מפתח בצורה שונה את האנשים בימינו, ובהתאם לכך הם שואלים עליו את השאלות המתאימות. כך זה צריך להיות. לשם כך העולם שלנו משתנה, כדי שיתעוררו בנו שאלות אליו. כתוצאה מכך, כל השאלות והטענות צריכות להיות מכוונות לבורא. והכול כדי שהאדם יגיע לייאוש.

מצד אחד, נראה לי שבעולם הזה יש לי חופש ואני מסוגל לעשות מה שאני רוצה, ומהצד השני, לשכל ה"ילדותי" שלי מתגלה יותר ויותר שהעולם כפוף למערכת חוקים ואני בכלל לא יכול לפעול איך שבא לי, אפילו אם הייתי רוצה. יש הבדל בין הרצוי והמצוי. לאט לאט אני מבין שמדובר כאן על חוקי העולם, שהם חוקי ברזל. הם מתגלים לפניי ביתר בירור ומחייבים אותי יותר ויותר. כתוצאה מכך אני מרגיש לא נוח ולא נעים, אבל בסך הכול, זהו הלימוד שלי.

בהתחלה הילד נהנה מכל טוב ולא מסרבים לו לשום דבר, ולאחר מכן אנחנו מתחילים להגביל אותו. אנחנו מלמדים אותו את כללי החיים ומציבים בפניו דרישות. כך הוא גדל.

אתה מדבר על דמוקרטיה, על חופש. אבל איזה מין חופש זה? חופש ממה? חופש בשביל מה? חופש באילו תנאים? אתה הרי לא נמצא באיזשהו חלל ריקני, אלא כבר יש לך תכונות כלשהן, אתה כבר משהו.

"חופש" בשבילך זה כאשר כל מה שאתה רוצה מייד מתמלא: "אני רוצה ארמון!" – בבקשה. "אני רוצה להיות חזק, חכם" – בבקשה. בכך אתה חופשי מהגבלות, אתה כול-יכול.

אבל את השכל והאופי שלך לא אתה בחרת – וזה אומר שאתה כבר לא חופשי. יתר על כן, הרצונות שלך תלויים באותם הערכים שהחדירו לך. וגם זה לא חופש. כבר קיימים בך תנאים מסוימים, ואתה מלכתחילה נמצא תחת השפעתם. איזה מין חופש זה? הוא לא קיים בצורה שאתה מתאר לעצמך. אתה פשוט לא ביררת את המצב.

ומצד שני, הבורא באמת רוצה להביא אותך לחופש. ואז אתה תשתחרר ממה שהוא הכניס בך, ובמקום זה, תיצור מעל זה את התכונות ההפוכות. בין 613 ה"עברות" ו-613 ה"מצוות", אתה תמצא את החופש האמיתי – שהוא משהו חדש, גורם שלישי, הקו האמצעי, העולם הרוחני. הוא לא קיים בלעדיך. אם אתה לא תיצור אותו, הוא לא יהיה קיים.

ובינתיים אל תשכח: אתה נברא, ובכך אתה כבר לא חופשי ומוגבל באיכויות וברצונות שלך.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "הקדמה לתלמוד עשר הספירות", 15.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
לבחור להיוולד
היכן מסתתר החופש שלנו?
רוצה לקבל החלטות בעצמך?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/rkcwv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest