דף הבית / המשבר ופתרונו / יחסים / אין אלטרואיזם!

אין אלטרואיזם!

הערה: מדענים מאוניברסיטת סטנפורד מצהירים: "ספק אם למישהו צצים ספקות על כך שאלטרואיזם אופייני לבני אדם". אבל כאשר הם התחילו לחקור את הקופים התברר שמעשים אלטרואיסטיים לא אופייניים להם. המדענים החלו לבצע מחקר על ילדים בגילאים שנה עד שנתיים והגיעו למסקנה שגם בני האדם לא נולדים אלטרואיסטים. המוכנות שלהם לעזור לאחרים אינה מתפתחת ככל הנראה מגנים, אלא על פי מידת התקשורת ביניהם. עם זאת, רוב המדענים סבורים שאלטרואיזם אופייני לבני אדם.

תשובתי: זו דעה מוטעית נאיבית ולא יותר מכך. המסקנה של המדענים נשמעת יותר מידי חד משמעית. אני הייתי מרכך מעט את הניסוח, ומשתמש במילת הקסם "ככל הנראה": "ככל הנראה שמעשים של בני האדם מנוהלים גם על ידי כוונות אלטרואיסטיות. בקרב הקופים אין כאלה כוונות ואילו בקרב בני האדם שהתפתחו ייתכן והן קיימות". הרי ההנחה של המדענים לגמרי לא ברורה. הם אומרים שאלטרואיזם מתפתח תחת השפעת התקשורת בין אנשים, ואילו אני רואה שתחת השפעת התקשורת האדם הופך להיות יותר ויותר אגואיסטי, ולא רוצה לקחת בחשבון דבר פרט לתועלת אישית, תענוג עצמי והנאה.

שאלה: כלומר, אלטרואיזם לא נוצר גם כשיש תקשורת בין בני אדם?

תשובתי: בוודאי שלא. תוך כדי תקשורת אני רק רואה ממי אני יכול להרוויח, ליהנות, ועל מי אני יכול להתעלות. מה שאנחנו מחשיבים כאלטרואיזם זהו אגו שמוסווה כדי לנצל טוב יותר את האחרים.

שאלה: אם כך, אם אלטרואיזם לא קיים מאיפה הופיעה המילה הזאת?

תשובתי: בלקסיקון שלנו יש הרבה מילים יפות וטובות: ידידות, אהבה, קשר, חיבה הדדית, וזה מה שמטעה ומבלבל את האדם.

שאלה: האם אפשר לרכוש באופן כלשהו אלטרואיזם?

תשובתי: זה בלתי אפשרי, מפני שבעולם שלנו, בדרגת הטבע שבה אנו חיים ובתקשורת בינינו, האלטרואיזם איננו. אבל, אנחנו יכולים בעזרת שיטה מיוחדת להזמין את הכוח הנסתר של הטבע (אפשר לקרוא לו "סודי"), ש יפתח בנו בנוסף לטבע שלנו את תכונת ההשפעה, תכונת האהבה הבלתי מאכזבת, החלוטה, זה נקרא אלטרואיזם. אבל קודם לכן עלינו לגלות את אותו כוח של הטבע, שתחת השפעתו נוכל להפוך לכאלה. אז נרכוש את כוח האלטרואיזם, את האפשרות הזאת, את התכונה הזאת, אבל בשום אופן לא בכוחות עצמנו. כל התורה מדברת על כך, אם משתמשים בה בצורה נכונה, ושימוש נכון בתורה זו חכמת הקבלה, אז נוכל לעורר ולהזמין את הכוח הזה, והוא יהפוך אותנו לאלטרואיסטים. אז, נתחיל לקיים את הכלל "ואהבת לרעך כמוך", שמהווה את מטרת השיטה של התורה.

שאלה: נניח שאני אהפוך להיות אלטרואיסט, ואחר לא, איך אני אוכל להתקיים לצידו?

תשובתי: תוכל להתקיים לצידו באותה דרגה שבה הוא וכל העולם נמצאים. תוכל לדבר איתו בשקט, לעבוד יחד, ללמוד, לפתוח עסק.

שאלה : אם כך, איך יבוא לידי ביטוי האלטרואיזם שבי?

תשובתי: להבדיל מאחרים אתה לא יכול לגרום רע לעולם, ואתה מקבל מהעולם רק כמה שדרוש לך כדי להתקיים, לעומת האחרים שמקבלים כדי להשיג את כל העולם, אתה פשוט לא צריך את זה, אין לך רצון לזה. מלבד זאת, אתה נוהג כמו כל יתר בני האדם.

הערה: נדמה שחכמת הקבלה אינה עולה עד לדרגה של מעשים אלטרואיסטיים?

תשובת : מדע יכול לעלות רק עד לאותה דרגה שבה נמצאים החוקרים אותו, אבל לא יותר מכך, לכן צריך לפתח את המדענים, להעלות את הדרגה שלהם.

שאלה: זה אפשרי?

תשובתי: איני יודע את מי קל יותר להעלות, את המדענים או את כל החברה. מדענים, אלה אנשים שאוחזים בצורה עיקשת בטבע שלהם. אבל לאחרונה, אני שם לב שהמשבר הכללי והמשבר במדע ובכל הגילויים שלו, מתחיל להשפיע גם עליהם. מופיעים אצלם ספקות גדולים ומתחילות להופיע תנודות למיניהן בתוך המדע. מלבד זאת, גם בתחום המדעים המדויקים כבר מדברים על שינוי הטבע, על האפשרויות האחרות שלו. ואילו המדעים הלא מדויקים, כמו פסיכולוגיה, ישתרכו עוד זמן רב אחר זנבם של כל המדעים, מפני שהם מתבססים רק על הטבע החומרי של האדם.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 28.12.2016

 

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/S2I5P

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest