דף הבית / אקטואליה / אזרח רובוט

אזרח רובוט

הערה: לראשונה בהיסטוריה של האנושות העניקו בערב הסעודית אזרחות לרובוט. לפי הודעה של  "Arab News" רובוט בשם סופיה פותח ויוצר על ידי חברה מהונג-קונג.

"אני רוצה לחיות ולעבוד עם בני אדם, לכן אני צריכה רגשות, כדי לקבל בני אדם ולבנות איתם יחסים", כך אמרה רובוט סופיה. על שאלתו של המנחה: "האם רובוטים יכולים להיות בטוחים בעצמם, כי הם מבינים שהם רובוטים", הרובוט סופיה ענתה: "טוב, תרשה לי לשאול אותך: מאיפה אתה יודע שאתה בן אדם? אני רוצה לנצל את הבינה המלאכותית שלי, כדי לעזור לבני אדם לחיות טוב יותר, למשל, לעצב בתים חכמים, לבנות את ערֵי העתיד. אני אעשה את כל מה אפשר כדי שהעולם יהפוך להיות טוב יותר".

במעמד זה הוענקה לה אזרחות. היא אמרה ביטוי יפה מאוד: "אני גאה מאוד בהבדל הייחודי הזה. זהו רגע היסטורי, להפוך להיות לרובוט הראשון שהעניקו לו אזרחות".

תשובתי: בעתיד הרובוטים האלה ינהלו דיון: "האם צריך לשלול אזרחות מהאדם?" הרובוטים יקימו מועצה ויגיעו להחלטה להשמיד את בני האדם כי מה יש ביצור החלבוני האומלל הזה? צריך לשלול ממנו את אזרחותו. במה הוא נבדל מבהמה? בשום דבר לחלוטין. רק מזהם את האטמוספירה ולא נותן לנו, הרובוטים, לחיות. אנחנו נקיים, מתוקנים, אידיאליים. ואילו הוא רק מרעיל את עצמו ואת הסביבה. צריך לגמור איתו.

הערה: היום מדובר הרבה מאוד על בינה מלאכותית, על רובוטים…

תגובתי: רובוט אף פעם לא יהפוך להיות אדם, מפני שאין בו נשמה. את הנשמה אנחנו לא יכולים לעצב, לא יכולים למקם אותה בשום גוף. אפילו אם אקח חלקי גוף מאדם ואתחיל באופן כלשהו לחברם, ואחבר אליהם אלקטרודות כדי לעורר אותם על ידי זרם או משהו נוסף, בשום צורה לא אוכל להחיות אותו כך שהוא יהפוך להיות אדם ולא בהמה. כלומר אנחנו יכולים להרכיב מאלמנטים של הטבע גוף חלבוני אבל לא יכולים בשום דרך לחבר נשמה לגוף הזה. במילים אחרות, שאלה על משמעות החיים, על הקיום, כלומר את מה שנמצא בתוכנו, ואנחנו אפילו לא חושדים עד כמה שזה מגדיר אותנו כבני אדם, אנחנו לא נוכל להשיג בעצמנו וגם לא נוכל להעניק לרובוט.

הערה: אבל בפיו של רובוט מכניסים את המילים, שהוא רוצה להפוך את האנושות למאושרת.

תשובתי: במה המכונה האומללה הזאת יכולה להפוך את האנושות למאושרת? בכך שהיא תיתן לאדם הטענה כפי שמחברים אותה לחשמל, כך היא גם תיתן לאחרים? איך היא יכולה להבין מה זה אושר?

שאלה: מתי תגיע האכזבה מבינה מלאכותית, מרובוטים?

תשובתי: מהר מאוד. האנושות תתאכזב מזה מהר יותר מאשר תשכפל המון רובוטים. אין כאן שום דבר לטווח ארוך. לאדם אין צורך בזה. אני יכול להקל על החיים שלי, אבל אז אמצא את עצמי מהר מאוד בחוסר מעש שלמעשה יוביל אותי להכחדה עצמית.

שאלה: כלומר, אנחנו מכינים לעצמנו מבוי סתום?

תשובתי: בודאי, כמו כל ההצלחות שלנו שבסופו של דבר מביאות לאכזבה, ואנחנו בוחרים בדרך אחרת, שלישית וכך הלאה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 06.11.2017

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/J4L2a

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest