דף הבית / אהבה / אהבה לא כואבת

אהבה לא כואבת

אהבה לא כואבתלמה אהבה תמיד כואבת?
אהבה תמיד כואבת, כי בעולם שלנו האהבה היא אגואיסטית. תמיד היא באה עם חשבון – כדאי או לא כדאי. אפילו שהאדם תורם, נותן, ממש נותן את החיים שלו, בכל זאת החשבון שעומד אחרי זה, הוא חשבון אגואיסטי. האגו הוא כל הטבע שלנו. איננו יכולים להתעלות מעליו, אלא אם כן נשתמש בחכמת הקבלה, ואיתה נגיע לאהבה מסוג אחר, מעולם אחר.
אבל בינתיים, ברמת העולם שלנו, הכול נעשה על ידי חשבון הכדאיות. גם אמא אוהבת את הילד שלה, ולא את הילד של השכנה, כי הוא שלה. וכך אנחנו עם בני הזוג שלנו, עם הקרובים, עם העם, עם המדינה ועם כל העולם – הכול לפי חשבון הכדאיות.
אמנם כשאנו מוצאים אהבה, אנו מצפים שהיא תהיה מעל כל החשבונות. אך לצערי הדבר הוא בלתי אפשרי, כי זה מעל הטבע שלנו. זו הסיבה לכך שאהבה בסופו של דבר כואבת (עם זאת, אם מלכתחילה נבנה את האהבה על וויתורים זה לזה, ניתן יהיה להמשיך אותה ברמה הגשמית-פסיכולוגית, כלומר מבלי לצאת מעל האגו).
אבל יש אהבה אחרת, אהבה מעולם אחר! חכמת הקבלה מציגה יחס אחר לחלוטין לעניין האהבה. אם אדם רוצה להגיע לאהבה עם מישהו – "ואהבת לרעך כמוך", הוא צריך להבין שהאדם הזה שותף שלו בדרך למשהו גבוה, נצחי ושלם. ואז, גם אותו אדם יהיה בשבילו גבוה, נצחי, שלם, חבר וקרוב לו, לֵעולם, לנצח. כמו המטרה, שעל ידו ויחד איתו הוא ישיג.
לכן הדבר החשוב ביותר באהבה, שזו לא תהיה סתם אהבה. צריכה להיות מטרה שתחייב את האהבה, ואז האהבה תתקיים. ואז לא יכאב, ולא תהיינה אכזבות.

(מתוך התוכנית "שאל את המקובל" מה- 28.2.08. לצפייה בתוכנית המלאה)

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/fWMr4

10 comments

 1. תלמידה מתמידה

  כבוד הרב, מכיוון שאני עדיין בשלב של 'אהבה זה כואב' יש לי רצונות אגואיסטיים, שכל העם יכיר את חכמת הקבלה! חשבתי שאולי ניתן לזרז קצת את התהליך אם הגברים שלנו יראו את כוכבי הספורט שלהם לא רק בערוצי הספורט כל ערב אלא גם לומדים קבלה! אפשר אולי לפנות ולעניין ספורטאים לראיונות איתך מסביב לשולחן? שיהיו מענפי ספורט שונים.

  בהצלחה! 

 2. aiim yesh lanu milchama im abore al , mi oev yoter, o mi oev nachon, aiim adam yachol lomar al azmo she u lo aoev achi gadol baolam?

  ma amura lelamed otanu atvusa azu?

   im akol cheshbon kedaiyut, lama anachnu lo yecholim leashil mealenu et atadmit azu shel "ani achi achi oev mikulam , ve pashut leakshiv, ve lilomod.?

 3. ראיון יפה מאוד של התלמידה !
  הייתי מוסיף ושואל האם אפשר לפנות גם לאנשי הון ושלטון לראיונות איתך מסביב לשולחן ?!
  אדם כמו גאידמאק אם יקרא ספר ברוסית של הרב זה יכול להשפיע !
  מיליארדר שיש לו הכל מה חסר לו ?!
  ניסיתם לפנות לאנשי הון או אנשי שלטון ?
  לב לבייב בחור ירא שמיים שאולי כן יסכים לכמה מדעותינו ?!
  ופוליטיקאים שקרובים לדעותינו אולי מהמפד"ל ?
  או אנשים אהובים כמו בני בגין שהתייאש גם הוא…?!
  זו תהיה קפיצת מדרגה אדירה !!
  תודה.

 4. lama maarechet yachsim shel ,ani, ve ata, lo yechola lifol be shalom, maze  a ,u, aze she amur le ikanes la tmuna azu ve lizor shalom ben ani ve ata.

  ech amurim lirot et a, u, aze, aiim a,u, zarich leeraot derech eney , a, ata, ve lo derech enay shel ani.

  ech yozrim tlut shel chaiim ben ani le ata, shel chaiim mamash, eyze ,u, ze she amurim leachnis el toch aani ve ata?

 5. הי חנוך

  אין לנו מלחמה עם הבורא בנוגע למי אוהב נכון או יותר. הבורא נמצא במנוחה מוחלטת. האדם , שלומד קבלה ומשתתף בהפצה/קבוצה, הוא זה שמתקרב אט – אט אט אל הבורא.

  ובכלל, דווקא כשאנו נמצאים בהסתר כפול ורגיל, מאמצינו להדבק לבורא מעל כל ההפרעות, ופעולותינו בכיוון זה, הם אלו שגורמים נחת רוח לבורא, יותר מאשר אדם שכבר חצה את המחסום (אני אומרת זאת בהסתמכות על אחת ההרצאות או הספרים מהרב לייטמן).

  באשר לדבריך "למה אנחנו לא יכולים להשיל מעלינו את התדמית הזו …ופשוט להקשיב וללמוד":

  תשמע, אני עשיתי מספיק סדנאות מודעות והקשבה ומה לא…בסופו של דבר הסתבר לי שהאגו הוא ששולט עליי ואין ביכולתי להעניש ולכפות על עצמי התנהגות מגבילה.

  חכמת הקבלה מסבירה, שנבראנו עם הרצון לקבל, שבתחילה (בעולם אין סוף) הוא נחשב ל – לא טוב, ולא רע.

  לאחר שהבורא הוריד אותנו לדרגת העולם הזה, תכניתו הייתה להעצים בנו את האגו ולגרום להתפתחות אנושית אשר רק מתוכה נחליט שנמאס לנו מכל העולם הזה וברצוננו כבני אדם (ולא כטיפת זרע כמו בעולם אין סוף) להגיע לדבקות עם הבורא, להיות כמוהו.

  מקווה שעזרתי

 6. הי מיכאל

  תשמע, לגבי הראיון עם ארקדי גאידמאק, עשה טובה: אל תגנוב לי .

  אני בונה עליו מבחינה תקציבית Cool

 7. shalom

  ulay mamash ulay im abore u ayachid ba nimza, ve ulay mamash ulay u kulo aava chaluta elay,

  az mamash ulay adavar ayachid she u mastir mimeni zo aavato elay,al choser kochi leseta.

  ve ulay amilchama al agiluy zu beezem milchama al mi oev yoter.

  lo yodea ani shoel.

 8. אסתר המלכה

  אהבה היא בהחלט כואבת, צריך לנסות להגיע לאיזון אמיתי בין האוהבים, השאלה היא איך עושים את זה, אולי הרב יוכל להסביר, תודה.

 9. האהבה כואבת רק כשיש מרחק (אשלייתי ) בנינו לבן הבורא, בנינו לבן הנברא ש"מולי", אח"כ זה נהפך ליסורי אהבה כגעגוע ורצון להתחבר, ותיסכול אך לעשות את זה… ואחכ זה קורה כי אני מאוד רוצה….

  בהצלחה!

 10. תלמידה מתמידה

  Wink,תודה!

  גלית היקרה, הזכרת לי את האמת.

  לילה טוב!

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest