דף הבית / קבלה לעם / קבלה למתחיל / להיות מקובל / חיים חדשים 624 – בעל הסולם – הרב יהודה הלוי אשלג

חיים חדשים 624 – בעל הסולם – הרב יהודה הלוי אשלג

כיצד ניתן לסכם את מפעל חייו אדיר הממדים של בעל הסולם, מה מיוחד בכתבים שהשאיר אחריו ומדוע הוא נחשב לדמות המשמעותית ביותר בדורנו? (שיחה עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, אורן לוי וטל מנדלבאום בן משה)

תוכנית הטלוויזיה "חיים חדשים" בנושא "חכמת הקבלה: בעל הסולם – הרב יהודה הלוי אשלג".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדת התוכנית: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

כשמתבוננים על חייו של מקובל, צריך לחלק את המבט לשתי רמות, העולם הזה והעולם העליון.

כשבעל הסולם מצא אצל מורו את ספרו של האר"י, "עץ חיים", הוא נדהם לגלות מה כתוב שם. כמה שנים אחר כך, ארגן קבוצת משפחות לעלות לישראל, אך נידו אותו ולבסוף עלה לבדו. הוא הביא איתו ארצה מכונה לעיבוד עורות, הוא סבר שאדם חייב לעבוד ולא להיות שנורר – מקבץ נדבות. אך כשגילו שהיה דיין בוורשה, מינו אותו להיות רבה של קריית שאול.

הוא פנה לציבור החילוני, כיוון שמקובל שמשיג את המערכת הכללית חושב על כולם ודואג לכולם. הוא הסביר איך נוכל להשתתף בצורה מודעת בתהליך ההתפתחות שאנחנו מחויבים לעבור. מהות התיקון היא להפוך את טבענו האגואיסטי, את העוינות והשנאה, לאהבת הזולת. הוא רצה להחדיר את רעיונות הקבלה לשדרות העם, לכן נפגש עם בן גוריון ומנהיגי היישוב.

הוא חזה מראש את השואה. במלחמת העולם השנייה, בהיותו בישראל, הוא עצר רוחנית את רומל וסטאלין. הוא כתב הרבה, ונקרא בעל הסולם על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר, זהו סולם מדרגות התיקון.

בסוף כל יום היה מפזר את כספו, שלא תישאר לו פרוטה למחר, וזאת כדי לקרב לעם כוחות רוחניים. אבל למקובלים אף פעם לא הקשיבו, והיום עלינו לפרסם את שיטתו כדי לתקן את מצב ישראל והעולם. בכתבי הדור האחרון הוא הסביר, שבסופו של דבר עלינו להגיע לחיים של אהבת הזולת ושוויון. אין אדם חשוב ממנו לדורנו, כי הוא נותן לנו כלים להגיע לחיים עליונים, שלווים ונצחיים.

תוכניות נוספות על חכמת הקבלה והמקובלים:
חיים חדשים 625 – הרב"ש – הרב ברוך שלום הלוי אשלג
חיים חדשים 767 – המדרגה הבאה
חיים חדשים 747 – אהבה אבן הבניין של המציאות

לינק מקוצר למאמר: http://laitman.co.il/x9YRF

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest