חדשות ועדכונים
דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / סוד השכל הקולקטיבי

סוד השכל הקולקטיבי

שאלה: איך הבורא מסדר את כל המצבים למיליארדי אנשים בעולם, בכל שנייה ושנייה…

תשובתי: סביר להניח שראית כיצד ציפורים או דגים נעים בלהקה. נמצאות בים מיליוני מושבות של דגים, וכולם נמצאים בתנועה מסונכרנת ומתואמת. זה נראה כמו שיש להם שכל אחד משותף לכולם – הרי הם קשורים זה לזה. גם הציפורים אינן עפות אחרי הציפור הראשונה, אלא יחד, בו זמנית.

צפו בקליפ של התלמיד שלי ולאדק זנקובסקי: ציפורים.

כשנמרים יוצאים לציד, הם שומרים על קשר מתמיד ביניהם ומרגישים זה את זה באותה התנועה המשותפת. את מה שכל עץ ביער מרגיש – מרגישים גם כל העצים האחרים, ולא מדובר כאן על קשר באמצעות מערכת השורשים, ובכלל, לא בקשר פיזי.

אם כן, בטבע החברה מייצרת שכל מיוחד, רגש מיוחד של סדר משותף. והמנגנון הזה מפעיל את כולם בצורה שווה, והוא אינו מוגבל, לא במרחק, לא בזמן ולא בשום דבר אחר.

וגם מיליארדי האנשים שבעולם נמצאים תחת השפעת השכל האחד שמנהג אותם כחלקים שלו. הם אינם קיימים בפני עצמם. כולם מופעלים על ידי הרצון שלהם, שנמצא בידי הכוח העליון, בידי האור. מספיקה פקודה אחת מלמעלה – וכולם מתחילים לנוע.

הרי "הבורא" הוא מחשבת הבריאה. כשאני חושב לבנות בית, אני קודם כל עורך ספציפיקציות, משרטט שרטוטים, ורק לאחר מכן אני ניגש לבנייה, בהתאם לתוכנית. וכך גם מחשבת הבריאה היא בסך הכול התוכנית הזאת שמפעילה את הכול. אנחנו לחלוטין כפופים אליה.

התנועות והשינויים ברצונות ובהרגשות שלנו, הפעולות המעשיות, המחשבות והדמיונות – כל זה הוא לא אנחנו. האדם, בסופו של דבר, הוא ההרגשה. מה שמורגש ברצון לקבל – זהו ה"אני" שלי. תנתק אותי מההרגשה ואני אאבד כל הכרה, איעלם. כל אחד מאיתנו הוא בסך הכול רצון לקבל קטן שמרגיש את המציאות שלו. אין חומר, החומר הוא הרצון. ולכן אין שום בעיה בלהפעיל את המיליארדים. הרי כל זה הוא מערכת אחת, שלם אחד. שינוי אחד קטן משנה את כולם, כמו בלהקת דגים.

השכל הקבוצתי קיים בכל קבוצה: ברמת החי, ברמת הצומח וברמת הדומם. והוא קיים גם ברמת המדבר, רק שכאן אנחנו רוצים וחייבים ליצור את החיבור הזה בעצמנו – מעל הרצון שלנו, למרות הרצון שלנו. ורק אז ניצור את הקשר עם המוח הכללי, העליון.

בגדול, הפסיכולוגים והמומחים מכירים את תופעת השכל הקבוצתי. הממשלות משתמשות בו ברמת החי, כדי לעצב את דעת הקהל. הרי אחרת לא תוכל לשלוט במדינה. וזה קורה לא רק בצורה של הפגנות ואירועים המוניים אחרים, אלא גם ברמה היומיומית, דרך אמצעי התקשורת, באמצעות שמועות שמתפשטות כאילו במקרה… ישנם ערוצי השפעה רבים, וכל ממשלה מכירה אותם היטב.

מכאן אנחנו צריכים להבין שהקבוצה היא שלם אחד, רצון אחד, מחשבה אחת, ואף אחד לא יכול לברוח ממנה. אנחנו רואים כיצד הנמלים נכנעות לשכל הכללי, אך למעשה, גם בני האדם פועלים לפי אותו העיקרון. צא לרחוב, ואז תצפה במהדורת החדשות ותסתכל על הדברים מרחוק, יום למחרת, ותשתכנע בכך. כשהאדם יוצא לרחוב והופך לחלק מהשלם, הוא כבר לא שולט בעצמו. הוא רץ יחד עם כולם, צועק יחד עם כולם, ונכנע לשכל הכללי.

מכאן אנחנו רואים מה זה חיבור. אם אנחנו מתחברים, נוצר כוח משותף, רצון משותף, מחשבה משותפת. וכל אחד שנמצא במסגרות הללו, תחת ההשפעה הזאת, אינו מסוגל לצאת החוצה. אתה יכול לצאת מזה רק בתנאי שאתה שובר את גבול הקבוצה. אתה צריך לקבל לשם כך כוח עצום שמסוגל לשבור את הקשר ההדדי של הקבוצה, בדומה לאופן שבו מאיץ החלקיקים קורע את הקשרים ביניהם. אתה צריך לקבל תאוצה כזאת שתאפשר לך לשבור את גבולות מעטפת ההגנה – וזה מאוד לא פשוט.

על בסיס העיקרון הזה נוצרות קבוצות שמסייעות לאדם להיגמל מאלכוהוליזם או מהתמכרות לסמים: אנחנו מנסים להעמיד את הכוח המחבר, את הפוטנציאל של השכל הכללי כנגד הפוטנציאל של הכוח ההורס.

ולמעשה, זה אפילו לא מוח משותף. הוא לא מורכב מהחיבור בין המוחות הנפרדים של חברי הקבוצה. השכל המשותף של מיליון דגים הוא לא הסכום של השכל של כל אחד ואחד פי מיליון. לא, נוצר כאן שכל גדול יותר פי מיליון. מהיכן הוא מגיע? מהחיבור ביניהם: לאחר שהם מתחברים, הם מוסיפים לחיבור שלהם את כוח הבורא, ועכשיו הוא כבר זה שמלווה אותם בכל תנועה.

אם כן, השכל שמתגלה מעל כולם הוא לא השכל המשותף שלנו, שכולנו חושבים אותו הדבר. השכל הזה מנהל אותנו מלמעלה, הוא לא תוצאה מאיתנו. אלא אנחנו, בחיבור שלנו, הזמנו על עצמנו את ההנהגה העליונה. וזה קורה בכל רמות הטבע.

בצורה דומה מתחוללות מהפכות. פתאום הכול מתפרץ לשריפה כזאת שבפניה הממשלה אינה מסוגלת לעמוד. לכאורה, זה לא ברור: הרי זה לא קשה לדכא את המהומות בכוח. אבל לא, המנהיגים פתאום מרגישים חסרי אונים, "אימפוטנטים". מדובר כאן על ההרגשה של הכוח העליון יותר שנמצא מעל העם, שבו הם כל הזמן זלזלו. מתגלה כאן משהו גבוה יותר, ולא נמוך יותר. וזה לא חשוב כמה אנשים יצאו לרחובות – הפוטנציאל הפנימי שלהם פתאום עולה עד השמיים, והמנהיגים מרימים ידיים…

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "הקדמה לתלמוד עשר הספירות", 06.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
בשדה האחד של הרצונות
בהרמוניה עם התודעה האוניברסלית
השׂכל של הקבוצה

לינק מקוצר למאמר: http://laitman.co.il/1GHTt

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*