דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / חגים ומועדים / חיים חדשים 594 – ט' באב – מחורבן לשמחה

חיים חדשים 594 – ט' באב – מחורבן לשמחה

מדוע אין בעם ישראל הרגשת זיכרון והזדהות עם החורבן שקרה בתשעה באב, מהי מהות השבירה שעבר העם שלנו ביציאה לגלות ומהו התפקיד המוטל עלינו היום? (הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם אורן לוי וטל מנדלבאום)

תוכנית הטלוויזיה "חיים חדשים" בנושא "ט' באב – מחורבן לשמחה".

לצפייה/האזנה:  | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדת התוכנית:  | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

הדור הצעיר לא מוצא קשר בינו לבין האירועים שקרו לפני אלפי שנים, אך עליהם להבין שמשמעות המועדים לא קשורה להיסטוריה, אלא למה שקורה בהתפתחות הטבע.

לפני 5,775 שנה חי איש מיוחד, הראשון שגילה את מערכת ההנהגה שמנהלת את הכול. אחריו באו תלמידיו, וכך זה נמשך בדורות הבאים אחריו. כולם חקרו וגילו את הא-לוהות. לפני כ-3500 שנה, בבבל העתיקה, קרה משהו מיוחד. אנשים ניסו לבנות את מגדל בבל, שמסמל את התעצמות האגו.

אברם בן תרח, שנעשה לאברהם אבינו, החל לחקור את המצב ולימד את חסידיו איך להתעלות מעל לאותו האגו המתעצם, האגו שמפריד בינינו כדי שנבנה מעליו חיבור, כי בפער בין השנאה לאהבה, נגלה את הכוח העליון. אברהם ניסה להסביר זאת לכולם, אבל הרוב לא הקשיבו. מי שכן הקשיב לו, נעשה לעם ישראל. קבוצתו של אברהם הלכה לארץ כנען, שאר הבבלים התפזרו על פני כל כדור הארץ. קבוצת אברהם ירדה למצרים, עלתה בחזרה וקיבלה את תורת משה שהיא שיטת החיבור.

החיבור שבנו, מעל כל השנאה שהתגלתה ביניהם, נקרא "בית המקדש" – כלי של אהבה. רגע אחרי שהגיעו אל שיא החיבור הזה, הם החלו לרדת, והיחסים ביניהם שוב הידרדרו. הפירוד הביא אותם לגלות. אך בסוף התהליך, כל בני האדם אמורים להגיע לחיבור מושלם. מערכת ההנהגה פועלת בחוקים קבועים, ולוח השנה מצביע על הכוחות הפועלים בכל זמן ומועד.

יש תקופה לא טובה, זוהי תקופת "בין המצרים", מי"ז בתמוז עד ט' באב, בזמן הזה כוח האגו שולט בעולם. התקופות הרעות והטובות מוגדרות בטבע, אבל לאדם יש יכולת להתעלות ולשלוט עליהן. בשנות הגלות התפזרנו בין אומות העולם, גרמנו להתפתחות הדתות, המסחר, התרבות ועוד. ספגנו מאומות העולם צורות אגו שלא היו בנו. כיום תפקידנו להתחבר ולחבר את כולם.

בניית קשר של אהבה היא בניית בית המקדש השלישי, ואז ימי האבל יהפכו לימי שמחה. חכמת הקבלה מסבירה איך דווקא אנחנו, בעלי האגו הכי גדול בעולם, יכולים לבנות חיבור. ואז דרך עם ישראל הקטן, כמו דרך חור של מחט, יעבור שפע לכל בני העולם.

תוכניות קודמות בנושא "חגים ומועדים":
חיים חדשים 595 – "בין המצרים" – זהירות מאסונות
חיים חדשים 733 – תיקון ליל שבועות
חיים חדשים 732 – לוחות הברית

לינק מקוצר למאמר: http://laitman.co.il/DGqIW

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest