דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / חגים ומועדים / חיים חדשים 600 – ט"ו באב – חג האהבה

חיים חדשים 600 – ט"ו באב – חג האהבה

מה הקשר בין חג האהבה לבין ט' באב, מדוע איבדנו במשך השנים את היכולת לאהוב וכיצד נגיע למימוש מלא של האהבה בכל מערכות היחסים שלנו? (הרב ד"ר מיכאל לייטמן בשיחה עם אורן לוי וניצה מזוז)

תוכנית הטלוויזיה "חיים חדשים" בנושא "ט"ו באב – חג האהבה".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדת התוכנית: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

תקציר השיחה:

ט"ו באב מוגדר כאחד הימים הטובים ביותר לישראל. אחרי גילוי השנאה, מגיע תיקון האהבה. שנאה ואהבה הם שני צדדים של אותו עניין. המרחק ביניהם קצר מאוד.

בראתי יצר הרע (ט' באב) בראתי לו תורה תבלין (ט"ו באב). יש בטבע אור, כוח מתקן. אחרי הכרת הרע גדולה, האדם מבקש תיקון אמיתי, ולכן האור מתקנו מיד. גם בט' באב מדובר באהבה בין בני זוג: הבורא והנבראים, זכר ונקבה, האור והרצון לקבל. אם אין קשר טוב בינינו, הבורא לא יכול לשרות בינינו. לחבק, לנשק, להזדווג איתנו.

מקור כל הרע הוא ט' באב, ומקור הטוב הוא ט"ו באב. רע וטוב נמדד בקרבתנו לאור. מפני שטרם הגענו לטוב העליון הזה, ט"ו באב מתפרש כזוגיות ותו לא, כמשהו קליל. כיום יש בעיות ביחסים בינינו: בזוגיות, במשפחה, בעבודה, בכנסת. זה מצב של חורבן, ט' באב.

אהבה פירושה למלא את רצון הזולת, לפני שאני ממלא את הרצון שלי. אני צריך לדעת מה האחר רוצה, להרגיש אותו, ושרצונו יהיה חשוב לי מרצוני. ברוחניות בכל רגע יש הכרה של השותף שלך מחדש. ולנו זה חסר. אהבה אמיתית היא כזו שמתחדשת כל רגע, בלתי פוסקת, תמידית. "ואהבת לרעך כמוך" זו הדרך לזיווג עם הבורא, והמימוש יכול להיות בזוגיות, עם חברים.

קבוצה – עשרה אנשים שמתחברים באהבה, ובונים ביניהם כלי לגילוי השכינה. זוגיות רוחנית היא כששניים מרגישים כאחד. הסכמה, הבנה, השלמה, במוח ובלב. לאמיתו של דבר, אנו אמורים להגיע ליחס אוהב כזה לא רק בזוגיות, אלא כלפי כולם. והטיפ הראשון הוא: נסו להרגיש זה את זה, כמו את עצמכם. שאתם אחד, במציאות אחת.

תוכניות קודמות בנושא "חגים ומועדים":
חיים חדשים 594 – ט' באב – מחורבן לשמחה
חיים חדשים 595 – "בין המצרים" – זהירות מאסונות
חיים חדשים 733 – תיקון ליל שבועות

לינק מקוצר למאמר: http://laitman.co.il/es2lH

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest